Pse kisha e Krishtit pagëzon vetëm me zhytje?
  • Regjistrohu

Fjala baptize vjen nga fjala greke "baptizo" dhe fjalë për fjalë do të thotë, "të zhyten, të zhyten, të zhytet." Përveç kuptimit të fjalës së fjalës, zhytja praktikohet sepse ishte praktikë e kishës në kohët apostolike. Më tej, vetëm zhytja përputhet me përshkrimin e pagëzimeve të dhëna nga apostulli Pavël në Romakët 6: 3-5 ku ai flet për të si varrim dhe ringjallje.

Marr Në kontakt

  • Ministritë e internetit
  • PO Box 146
    Spearman, Texas 79081
  • 806-310-0577
  • Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Ju duhet të aktivizoni Java skriptet për të parë atë.