Si drejtohen kishat e Krishtit?
  • Regjistrohu

Në çdo kongregacion, i cili ka ekzistuar mjaftueshëm për t'u organizuar plotësisht, ekziston një numër i madh pleqsh ose priftërinjsh që shërbejnë si organi qeverisës. Këta burra përzgjidhen nga kongregacionet lokale në bazë të kualifikimeve të përcaktuara në shkrimet e shenjta (1 Timothy 3: 1-8). Shërbimi nën pleqtë janë dhjakë, mësues, dhe ungjilltarë ose shërbëtorë. Këta të fundit nuk kanë autoritetin e barabartë ose më të lartë se pleqtë. Pleqtë janë barinj ose mbikëqyrës që shërbejnë nën udhëheqjen e Krishtit sipas Dhiatës së Re, e cila është një lloj kushtetute. Nuk ka autoritet tokësor superior ndaj pleqve të kishës lokale.

Marr Në kontakt

  • Ministritë e internetit
  • PO Box 146
    Spearman, Texas 79081
  • 806-310-0577
  • Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Ju duhet të aktivizoni Java skriptet për të parë atë.