Каква музика се користи во обожавањето?

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Како резултат на карактеристичната молба на црквата - враќање на верата и праксата на Новиот завет - пеење на acappella е единствената музика што се користи во обожавањето. Ова пеење, без придружба на механички инструменти за музика, се совпаѓа со музиката што се користела во апостолската црква и неколку века потоа (Ефесјаните 5: 19). Се чувствува дека нема авторитет за ангажирање во богослужбени дела кои не се наоѓаат во Новиот завет. Овој принцип ја елиминира употребата на инструментална музика, заедно со употребата на свеќи, темјан и други слични елементи.

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.