Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Тоа е првенствено молба за верско единство врз основа на Библијата. Во поделен религиозен свет се верува дека Библијата е единствениот можен заеднички именител на кој повеќето, ако не и сите, на богобојазливиот народ на земјата можат да се обединат. Ова е апел за враќање во Библијата. Тоа е молба да се зборува каде Библијата зборува и да молчи каде Библијата молчи за сите работи што се однесуваат на религијата. Таа понатаму нагласува дека во се што е религиозно мора да постои "Така вели Господ" за сето она што е направено. Целта е верско единство на сите верници во Христа. Основата е Новиот завет. Методот е реставрација на новозаветното христијанство.

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.