Книги и видеа

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Оваа книга ги поттикнува и ги предизвикува членовите на Господната црква да се усогласат со сликата на Христос во нашите срца, така што неговата црква ќе биде попривлечна за изгубените. Како луѓето ќе знаат дека сме ученици на Исус? Тој рече дека тие ќе нè запознаат со нашата љубов еден кон друг. Љубовта ги фрла сите други атрибути; знаење, вера итн. (1 Cor. 13: 1-3). Ова е моќта зад ефективниот евангелизам, и ако сакаме да вратиме нешто, тоа е способноста да се "прават ученици".

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.